TOURNAMENT PHOTOS

View on Flickr →


 

Team Scores

Place Score School
1 310.5 Ida Crown Jewish Academy (Chicago, IL)
2 193 Torah Academy of Bergen County (Teaneck, NJ)
3 177 The Frisch School (Paramus, NJ)
4 144 Davis Renov Stahler High School (Woodmere, NY)
5 128 Yeshiva Atlanta (Atlanta, GA)
6 118 New Community Jewish High School (West Hills, CA)
7 111 Marsha Stern Talmudic Academy (New York, NY)
8 110 Fuchs Mizrachi (Cleveland, OH)
9 98.00 Rav Teitz Mesivta Academy (Elizabeth, NJ)
10 93.00 North Shore Hebrew Academy (Great Neck, NY)
11 65.00 Kushner Academy, (Livingston, NJ)
12 54.00 Salanter Akiba Riverdale High School (Riverdale, NY)
13 50.00 Yeshiva Derech HaTorah (Brooklyn, NY)
14 35.00 Maimonides School (Brookline, MA)

 

Special Awards

Most Outstanding Wrestler: 
Yoni Sunshine, Fuchs Mizrachi

Dominator: 
Yoni Sunshine, Fuchs Mizrachi

Champion of Champions (4X Champion): 
Dovid Greenfield, Torah Academy Bergen County


 

Place Winners

 

Weight: 106
1st: Noah Lewis, Ida Crown Jewish Academy 3- 0
2nd: Levi Siegelman, Yeshiva Atlanta 2- 1
3rd: Robert Elsas, Torah Academy Bergen County 4- 1
4th: Shavit Shoshani, North Shore Hebrew Academy 3- 2
5th: Joey Frank, Fuchs Mizrachi 4- 2

Weight: 113
1st: Sammy Magid, Ida Crown Jewish Academy 3- 0
2nd: Jonathan Biran, Yeshiva Atlanta 2- 1
3rd: Koby Uvsitsky, Kushner Academy 3- 1
4th: Joshua Fishman, The Frisch School 2- 2
5th: Mishan Rosenzweig, Rav Teitz Mesivta Academy 4- 2

Weight: 120
1st: Zach Cohn, Ida Crown Jewish Academy 4- 0
2nd: Navid Ahdoot, Torah Academy Bergen County 3- 1
3rd: Josh Shaw, Salanter Akiba Riverdale High School 4- 1
4th: Coby Kestler, Kushner Academy 4- 2
5th: Sam Stein, Davis Renov Stahler High School 4- 2

Weight: 126
1st: Benjamin Basseri, New Community Jewish High School 4- 0
2nd: Zack Bernstein, Ida Crown Jewish Academy 3- 1
3rd: Noah Frankel, Yeshiva Atlanta 4- 1
4th: Josh Fishler, The Frisch School 3- 2
5th: Chaim Roth, Fuchs Mizrachi 4- 2

Weight: 132
1st: Aaron Siegel, Yeshiva Atlanta 4- 0
2nd: Nirel Kakon, Ida Crown Jewish Academy 3- 1
3rd: Chaim Chernoff, Ida Crown Jewish Academy 4- 1
4th: Gal Gurvich, Ida Crown Jewish Academy 3- 2
5th: Sruli Baum, Marsha Stern Talmudic Academy 4- 2

Weight: 138
1st: Barry Greengus, Ida Crown Jewish Academy 4- 0
2nd: Raphael Benchabbat, The Frisch School 3- 1
3rd: Ben Botnick, Yeshiva Atlanta 4- 1
4th: Ben de Toledo, New Community Jewish High School 3- 2
5th: Daniel Alpert, Torah Academy Bergen County 4- 2

Weight: 145
1st: Ezra Kapetansky, Ida Crown Jewish Academy 4- 0
2nd: Natan Nagar, Ida Crown Jewish Academy 3- 1
3rd: Eitan Benchabbat, The Frisch School 4- 1
4th: Jake Gordon, New Community Jewish High School 3- 2
5th: Yosef Greenfield, Torah Academy Bergen County 4- 2

Weight:152
1st: Eli Bernstein, Ida Crown Jewish Academy 4- 0
2nd: Jon Lobel, The Frisch School 3- 1
3rd: William Plotnick, Marsha Stern Talmudic Academy 4- 1
4th: Dov Stern, North Shore Hebrew Academy 3- 2
5th: Mendel Silverman, Fuchs Mizrachi 4- 2

Weight: 160
1st: Noah Lerner, Torah Academy Bergen County 3- 0
2nd: Brennen Muller, Ida Crown Jewish Academy 3- 1
3rd: Orel Salman, Yeshiva Derech HaTorah 3- 1
4th: Jacob Frisch, Maimonides School 3- 1
5th: David Solomon, The Frisch School 4- 2

Weight: 170
1st: Yoni Sunshine, Fuchs Mizrachi 4- 0
2nd: Yishai Kaplan, Torah Academy Bergen County 3- 1
3rd: Mendy Eisenberg, Rav Teitz Mesivta Academy 5- 1
4th: Gavri Adler, Davis Renov Stahler High School 4- 2
5th: Isaac Yehosua, North Shore Hebrew Academy 3- 2

Weight: 182
1st: Yonah Stromer, Marsha Stern Talmudic Academy 3- 0
2nd: Gabe Michael, Ida Crown Jewish Academy 2- 1
3rd: Lee Bitterman, Davis Renov Stahler High School 3- 1
4th: Daniel Kurzweil, New Community Jewish High School 2- 2
5th: Re'em Stein, The Frisch School 2- 2 

Weight: 195
1st: Sam Seelenfrund, The Frisch School 4- 0
2nd: Andrew Mermelstein, Davis Renov Stahler High School 2-1
3rd: Avi Hoffman, Yeshiva Derech HaTorah 3- 1
4th: Gabe Santoriello, Salanter Akiba Riverdale High School 2-2
5th: Mack Muller, Ida Crown Jewish Academy 2- 2 

Weight: 220
1st: Tzvi Najman, Torah Academy Bergen County 2- 0
2nd: Joseph Nitzani, North Shore Hebrew Academy 1- 1
3rd: Moshe Sauber, Yeshiva Derech HaTorah 1- 1
4th: Doniel Weinreich, Marsha Stern Talmudic Academy 0- 2

Weight: 285
1st: Dovid Greenfield, Torah Academy Bergen County 2- 0
2nd: Leo Metzger, Torah Academy Bergen County 1- 1
3rd: Adam Rimler, Rav Teitz Mesivta Academy 2- 1
4th: Yigal Saperstien, Davis Renov Stahler High School 1- 2
5th: Freddy Knapp, Kushner Academy 0- 2