Team Scores

Place Score School
1 303 Salanter Akiba Riverdale High School (Riverdale, NY)
2 205 Rae Kushner Yeshiva High School (Livingston, NJ)
205 Torah Academy of Bergen County (Teaneck, NJ)
3 202.5 Marsha Stern Talmudical Academy (New York, NY)
4 196 The Frisch School (Paramus, NJ)
5 182.5 Ida Crown Jewish Academy (Chicago, IL)
6 137 Rav Teitz Mesivta Academy (Elizabeth, NJ)
7 71 Maimonides School (Brookline, MA)
8 56 de Toledo High School (West Hills, CA)
9 47 North Shore Hebrew Academy (Great Neck, NY)
10 40 Westchester Hebrew High School (Mamaronek, NY)
11 32 Atlanta Jewish Academy (Atlanta, GA)
12 24 Fuchs Mizrachi (Beachwood, OH)
13 14 Yeshiva Derech HaTorah (Brooklyn, NY)
14 10 Davis Renov Stahler High School (Woodmere, NY)
15 4 Yeshiva of Flatbush (Brooklyn, NY)

 

Special Awards

Most Outstanding Wrestler: 
Naftali Horowitz, 145, Marsha Stern Talmudical Academy

Dominator: 
Akiva Axel, 126, Marsha Stern Talmudical Academy (3 Pins, 7m 23s)


 

Weight: 106
1st: Ori Feinberg, Salanter Akiba Riverdale High School 4- 0
2nd: Nadav Adler, Rae Kushner Yeshiva High School 3- 1
3rd: David Meiseles, Torah Academy Bergen County 4- 1
4th: Josh Samoohi, The Frisch School 4- 2
5th: Ethan Lewis, Ida Crown Jewish Academy 4- 2

Weight: 113
1st: Sam Frank, Fuchs Mizrachi 3- 0
2nd: Ben Antosofsky, Torah Academy Bergen County 2- 1
3rd: Yacov Billinson, Rae Kushner Yeshiva High School 5- 1
4th: Yehuda Farkas, The Frisch School 3- 2
5th: Eitan Turok, Salanter Akiba Riverdale High School 2- 2

Weight: 120
1st: Shlomo Warren, Maimonides School 3- 0
2nd: Orrin Kigner, Torah Academy Bergen County 1- 1
3rd: Akiva Goldberger, Ida Crown Jewish Academy 3- 1
4th: Alex Paley, The Frisch School 2- 2
5th: Baruch Crane, Rav Teitz Mesivta Academy 1- 2

Weight: 126
1st: Akiva Axel, Marsha Stern Talmudic Academy 4- 0
2nd: Max Berger, Salanter Akiba Riverdale High School 3- 1
3rd: Yoni Uvsitzky, Rae Kushner Yeshiva High School 4- 1
4th: David Ringer, Rav Teitz Mesivta Academy 4- 2
5th: Benjamin Mendelovitz, Torah Academy Bergen County 4- 2

Weight: 132
1st: Jonathan Wiener, Salanter Akiba Riverdale High School 4- 0
2nd: Ofri Ben David, Ida Crown Jewish Academy 3- 1
3rd: Dan Reuveni, de Toledo High School 5- 1
4th: Sean Herzfeld, Westchester Hebrew High School 3- 2
5th: Ovadia Esquenazi, Torah Academy Bergen County 3- 2

Weight: 138
1st: Leo Weiner, Salanter Akiba Riverdale High School 4- 0
2nd: Raphi Chernoff, Ida Crown Jewish Academy 3- 1
3rd: Zachary Frank, Ida Crown Jewish Academy 5- 1
4th: Zach Greenberg, Torah Academy Bergen County 5- 2
5th: Natan Pittinsky, Rav Teitz Mesivta Academy 3- 2

Weight: 145
1st: Naftali Horowitz, Marsha Stern Talmudic Academy 4- 0
2nd: Jeremy Berger, Salanter Akiba Riverdale High School 3- 1
3rd: Nate Bomben, Ida Crown Jewish Academy 4- 1
4th: Yonatan Benchabbat, The Frisch School 3- 2
5th: Max Chosak, Rae Kushner Yeshiva High School 4- 2

Weight: 152
1st: Yosef Kurlantzick, Marsha Stern Talmudic Academy 4- 0
2nd: Matthew Jacoby, Ida Crown Jewish Academy 3- 1
3rd: Sammy Landesman, Torah Academy Bergen County 5- 1
4th: Shaun Rigenbaum, Atlanta Jewish Academy 3- 2
5th: Binyomin Spivack, Rav Teitz Mesivta Academy 4- 2

Weight: 160
1st: Jon Zughaft, Rae Kushner Yeshiva High School 4- 0
2nd: Daniel Osen, Salanter Akiba Riverdale High School 3- 1
3rd: Shalom Gottesman, Torah Academy Bergen County 4- 1
4th: Ilan Kaissar, Ida Crown Jewish Academy 3- 2
5th: Ariel Shahkoohi, North Shore Hebrew Academy 2- 1

Weight: 170
1st: Yaakov Kurlantzick, Marsha Stern Talmudic Academy 3- 0
2nd: Max Greenberg, Rav Teitz Mesivta Academy 2- 1
3rd: Yehudah Fuksbrumer, Torah Academy Bergen County 3- 1
4th: Yossi Giller, The Frisch School 2- 2
5th: Akiva Haberman, Salanter Akiba Riverdale High School 4- 2

Weight: 182
1st: Gideon Benchabbat, The Frisch School 4- 0
2nd: Liav Garbuz, Salanter Akiba Riverdale High School 2- 1
3rd: Brian Carmeli, Rae Kushner Yeshiva High School 4- 1
4th: Joey Silverstein, Ida Crown Jewish Academy 4- 2
5th: Ezra Zimble, Maimonides School 2- 2

Weight: 195
1st: Ariel Froimchuk, The Frisch School 2- 0
2nd: Kenneth Burstein, Salanter Akiba Riverdale High School 1- 1
3rd: Ori Ben-Baruch, Rav Teitz Mesivta Academy 3- 1
4th: Abie Verba, Marsha Stern Talmudic Academy 1- 2
5th: Akiva Shulman, Rae Kushner Yeshiva High School 2- 2

Weight: 220
1st: Aidan Smolar, Salanter Akiba Riverdale High School 3- 0
2nd: Izzy Frasko, Marsha Stern Talmudic Academy 2- 1
3rd: Yoni Katz, The Frisch School 4- 1
4th: Avi Szczupakiewicz, Rav Teitz Mesivta Academy 2- 2
5th: Beryl Artman, Rae Kushner Yeshiva High School 2- 2

Weight: 285
1st: Daniel Alexander, Salanter Akiba Riverdale High School 2- 0
2nd: Alex Knapp, Marsha Stern Talmudic Academy 2- 1
3rd: Menachem Sprei, Rae Kushner Yeshiva High School 3- 1
4th: Aron Fried, Marsha Stern Talmudic Academy 2- 2
5th: Max Marcus, Westchester Hebrew High School 1- 2