TOURNAMENT PHOTOS (On FLICKR)


 

Team Scores

Place Score School
1 261.5 Ida Crown Jewish Academy (Chicago, IL)
2 216 Torah Academy of Bergen County (Teaneck, NJ)
3 190 The Frisch School (Paramus, NJ)
4 153.5 Yeshiva Atlanta (Atlanta, GA)
5 94 North Shore Hebrew Academy (Great Neck, NY)
6 79 Marsha Stern Talmudic Academy (New York, NY)
7 77 Davis Renov Stahler High School (Woodmere, NY)
8 70 Rav Teitz Mesivta Academy (Elizabeth, NJ)
9 42 Fuchs Mizrachi (Cleveland, OH)
10 6 Kushner Academy, (Livingston, NJ)

 

Place Winners

 

Weight: 103
1st: Levi Siegelman, Yeshiva Atlanta 4- 0
2nd: Noah Lewis, Ida Crown Jewish Academy 2- 1
3rd: Mickey Afalo, Rav Teitz Mesivta Academy 4- 1
4th: Shai Adler, Torah Academy Bergen County 4- 2
5th: Jonathan Biran, Yeshiva Atlanta 3- 2

Weight: 112
1st: Sammy Magid, Ida Crown Jewish Academy 3- 0
2nd: Jason Greenspan, Ida Crown Jewish Academy 2- 1
3rd: Noah Frankel, Yeshiva Atlanta 3- 1
4th: Noam Feifel, Ida Crown Jewish Academy 4- 2
5th: Joseph Tessel, The Frisch School 4- 2

Weight: 119
1st: Avi Steinberg, Yeshiva Atlanta 3- 0
2nd: Navid Ahdoot, Torah Academy Bergen County 2- 1
3rd: Aaron Siegel, Yeshiva Atlanta 4- 0
4th: Zach Bernstein, Ida Crown Jewish Academy 3- 2
5th: Gal Gurvich, Ida Crown Jewish Academy 4- 2

Weight: 125 
1st: Shimmy Auman, Torah Academy Bergen County 3- 0
2nd: Zach Cohn, Ida Crown Jewish Academy 3- 1
3rd: Mike Baruch, The Frisch School 3- 1
4th: Nirel Kakon, Ida Crown Jewish Academy 3- 2
5th: Avi Buckman, Yeshiva Atlanta 4- 2

Weight: 130
1st: Barry Greengus, Ida Crown Jewish Academy 3- 0
2nd: DJ Newman, Torah Academy Bergen County 2- 1
3rd: Josh Eisenberg, Rav Teitz Mesivta Academy 3- 1
4th: Josh Fischler, The Frisch School 3- 2
5th: Sruli Baum, Marsha Stern Talmudic Academy 4- 2

Weight: 135
1st: Adir Feifel, Ida Crown Jewish Academy 3- 0
2nd: Natan Nagar, Ida Crown Jewish Academy 3- 1
3rd: Ben Elon, Yeshiva Atlanta 3- 1
4th: Yosef Greenfield, Torah Academy Bergen County 4- 2
5th: Joseph Sasoon, North Shore Hebrew Academy 2- 2

Weight: 140
1st: Jacob Lowenstein, Ida Crown Jewish Academy 3- 0
2nd: Raphael Benchabbat, The Frisch School 2- 1
3rd: Ben Tal, Davis Renov Stahler High School 4- 1
4th: Chanan Schnaidman, Torah Academy Bergen County 4- 2
5th: Avram Levitt, Torah Academy Bergen County 4- 2

Weight: 145
1st: Daniel Rabban, The Frisch School 3- 0
2nd: Noah Lerner, Torah Academy Bergen County 2- 1
3rd: Ezra Kapetansky, Ida Crown Jewish Academy 3- 1
4th: Jonny Elul, North Shore Hebrew Academy 2- 2
5th: Mike Khaloo, Davis Renov Stahler High School 3- 2

Weight: 152
1st: Akiva Halpern, Yeshiva Atlanta 4- 0
2nd: Menachem Bacharach, Marsha Stern Talmudic Academy 3- 1
3rd: Jonathan Lobel, The Frisch School 5- 1
4th: Mendy Eisenberg, Rav Teitz Mesivta Academy 4- 2
5th: Eli Bernstein, Ida Crown Jewish Academy 3- 2

Weight: 160
1st: Yoni Sunshine, Fuchs Mizrachi 4- 0
2nd: Jack Matanky, Ida Crown Jewish Academy 3- 1
3rd: Asher Radensky, Torah Academy Bergen County 4- 1
4th: Tomer Weber, The Frisch School 3- 2
5th: Eitan Redlich, Ida Crown Jewish Academy 4- 2

Weight: 171
1st: Evan Friedlander, Torah Academy Bergen County 3- 0
2nd: Gabe Michael, Ida Crown Jewish Academy 2- 1
3rd: Bryan Slominsky, The Frisch School 3- 1
4th: Ethan Arabian, North Shore Hebrew Academy 3- 2
5th: Isaac Yehoshua, North Shore Hebrew Academy 4- 2

Weight: 189
1st: Sammy Blivaiss, Ida Crown Jewish Academy 3- 0
2nd: Aaron Sehgal, Torah Academy Bergen County 2- 1
3rd: Yonah Stromer, Marsha Stern Talmudic Academy 3- 1
4th: Andrew Mermelstein, Davis Renov Stahler High School 2- 2
5th: Avraham Blaut, Yeshiva Atlanta 4- 2

Weight: 215
1st: Jake Zak, The Frisch School 3- 0
2nd: Kevin Kashizadeh, North Shore Hebrew Academy 2- 1
3rd: Avraham Zvi Thau, Davis Renov Stahler High School 3- 1
4th: Moshe Rosenwald, Rav Teitz Mesivta Academy 2- 2
5th: Mack Muller, Ida Crown Jewish Academy 2- 2

Weight: 285
1st: Dovid Greenfield, Torah Academy Bergen County 2- 0
2nd: Eitan Horowitz, Marsha Stern Talmudic Academy 1- 1
3rd: Leo Metzger, Torah Academy Bergen County 1- 0
4th: Yitzchak Raymond, The Frisch School 0- 2