Tournament Photos

View on Flickr →


 

Team Scores

Place Score School
1 262.5 Salanter Akiba Riverdale High School (Riverdale, NY)
2 247 Torah Academy of Bergen County (Teaneck, NJ)
3 180.5 Marsha Stern Talmudical Academy (New York, NY)
4 170 Ida Crown Jewish Academy (Chicago, IL)
5 168 Kushner Academy (Livingston, NJ)
6 152 Rav Teitz Mesivta Academy (Elizabeth, NJ)
7 127 The Frisch School (Paramus, NJ)
8 92 New Community Jewish High School (West Hills, CA)
9 69 Davis Renov Stahler High School (Woodmere, NY)
10 69 Maimonides School (Brookline, MA)
11 50 Fuchs Mizrachi (Beachwood, OH)
12 36 Atlanta Jewish Academy (Atlanta, GA)
13 28 North Shore Hebrew Academy (Great Neck, NY)
14 26 Westchester Hebrew High School (Mamaronek, NY)
15 21 Yeshiva Derech HaTorah (Brooklyn, NY)

 

Special Awards

Most Outstanding Wrestler:
Naftali Horowitz, Marsha Stern Talmudical Academy

Dominator: 
Michael Amuev, Marsha Stern Talmudical Academy (4 Pins, 11m 10s)


 

Weight:  106     
1st: Shlomo Warren, Maimonides School 4- 0
2nd: Ben Fischer, New Community Jewish High School 3- 1
3rd: Eric Kachan, Rav Teitz Mesivta Academy 4- 1
4th: Sam Frank, Fuchs Mizrachi 4- 2
5th: David Meiseles, Torah Academy Bergen County 3- 2

Weight:  113     
1st: Max Berger, Salanter Akiba Riverdale High School 4- 0
2nd: Akiva Goldberger, Ida Crown Jewish Academy 2- 1
3rd: Ovadia Esquenazi, Torah Academy Bergen County 3- 1
4th: Avery Katz, Kushner Academy 2- 2
5th: Avi Schmeltz, Torah Academy Bergen County 3- 1    

Weight:  120     
1st: Jeremy Berger, Salanter Akiba Riverdale High School 4- 0
2nd: Orrin Kigner, Torah Academy Bergen County 3- 1
3rd: Noam Dietz, Maimonides School 6- 1
4th: Akiva Axel, Marsha Stern Talmudic Academy 4- 2
5th: Max Chosak, Kushner Academy 3- 2    

Weight:  126     
1st: Joey Frank, Fuchs Mizrachi 4- 0
2nd: Jon Wiener, Salanter Akiba Riverdale High School 3- 1
3rd: Ofri Ben David, Ida Crown Jewish Academy 5- 1
4th: Gabi Benchabbat, The Frisch School 3- 2
5th: Yoni Uvsitzky, Kushner Academy 3- 2     

Weight:  132     
1st: Cfir Feinberg, Salanter Akiba Riverdale High School 4- 0
2nd: Mishan Rosenzweig, Rav Teitz Mesivta Academy 3- 1
3rd: Yonatan Benchabbat, The Frisch School 5- 1
4th: Daniel Falk, Torah Academy Bergen County 3- 2
5th: Ilan Kaissar, Ida Crown Jewish Academy 4- 2      

Weight:  138     
 1st: Naftali Horowitz, Marsha Stern Talmudic Academy 4- 0
2nd: Coby Kestler, Kushner Academy 3- 1
3rd: Raphi Chernoff, Ida Crown Jewish Academy 4- 1
4th: Leo Weiner, Salanter Akiba Riverdale High School 3- 2    
5th: Avigdor Schiffman, Torah Academy Bergen County 4-2

Weight:  145     
1st: Michael Amuev, Marsha Stern Talmudic Academy 4- 0
2nd: Mike Kachan, Rav Teitz Mesivta Academy 3- 1
3rd: Matthew Jacoby, Ida Crown Jewish Academy 4- 1
4th: Nate Bomben, Ida Crown Jewish Academy 6- 2
5th: James Meledandri, New Community Jewish High School 3- 2

Weight:  152     
1st: David Mendelovitz, Torah Academy Bergen County 3- 0
2nd: Yosef Kurlantzick, Marsha Stern Talmudic Academy 2- 1
3rd: Ariel Shakoohi, North Shore Hebrew Academy 3- 1
4th: Yehudah Fuksbrumer, Torah Academy Bergen County 4- 2
5th: Noach Levy, Davis Renov Stahler High School 4- 2

Weight:  160     
1st: David Haskell, Davis Renov Stahler High School 3- 0
2nd: Sammy Landesman, Torah Academy Bergen County 3- 1
3rd: Tal Singer, The Frisch School 4- 1
4th: Max Greenberg, Rav Teitz Mesivta Academy 3- 2
5th: Natan Davidowitz, Davis Renov Stahler High School 4- 2

Weight:  170     
1st: Ariel Froimchuk, The Frisch School 3- 0
2nd: Yaakov Kurlantzick, Marsha Stern Talmudic Academy 2- 1
3rd: Liav Garbuz, Salanter Akiba Riverdale High School 5- 1
4th: Simon Kangoun, Maimonides School 3- 2
5th: Brian Carmeli, Kushner Academy 3- 2     

Weight:  182     
1st: Menashe Shershow, Kushner Academy 3- 0
2nd: Greg Aleksandrovsky, New Community Jewish High School 2- 1
3rd: Aidan Smolar, Salanter Akiba Riverdale High School 3- 1
4th: Binyamin Radensky, Torah Academy Bergen County 2- 2
5th: Avi Szcphiewitz, Rav Teitz Mesivta Academy 2- 2   

Weight:  195     
1st: Jacob Zwelling, Ida Crown Jewish Academy 2- 0
2nd: Kenny Burstein, Salanter Akiba Riverdale High School 2- 1
3rd: Aaron Eckstein, Torah Academy Bergen County 2- 1
4th: Yosef Berger, Kushner Academy 1- 2
5th: Noah Dure, Marsha Stern Talmudic Academy 1- 2

Weight:  220     
1st: Xander Haberman, Salanter Akiba Riverdale High School 2- 0
2nd: Zevi Bin-Nun, Torah Academy Bergen County 2- 1
3rd: Izzy Frasko, Marsha Stern Talmudic Academy 3- 1
4th: Tani BenHaim, Rav Teitz Mesivta Academy 2- 2
5th: Yair Tennenberg, Kushner Academy 1- 2

Weight:  285     
1st: Netanel Arussy, Torah Academy Bergen County 2- 0
2nd: Danny Alexander, Salanter Akiba Riverdale High School 2- 1
3rd: Aron Fried, Marsha Stern Talmudic Academy 2- 1
4th: Freddy Knapp, Kushner Academy 1- 2
5th: Alex Knapp, Marsha Stern Talmudic Academy 2- 2