Team Scores

Place Score School
1 227 Torah Academy of Bergen County (Teaneck, NJ)
2 195 Salanter Akiba Riverdale High School (Riverdale, NY)
3 162.5 Ida Crown Jewish Academy (Chicago, IL)
4 160 Kushner Academy, (Livingston, NJ)
5 142 Rav Teitz Mesivta Academy (Elizabeth, NJ)
6 138.5 Yeshiva Atlanta (Atlanta, GA)
7 108 The Frisch School (Paramus, NJ)
8 92 North Shore Hebrew Academy (Great Neck, NY)
9 90 New Community Jewish High School (West Hills, CA)
10 88 Davis Renov Stahler High School (Woodmere, NY)
11 85.5 Marsha Stern Talmudic Academy (New York, NY)
12 33 Yeshiva Derech HaTorah (Brooklyn, NY)
13 28 Maimonides School (Brookline, MA)
14 22 Fuchs Mizrachi (Beachwood, OH)

 

Special Awards

Most Outstanding Wrestler: 
Aaron Siegel, Yeshiva of Atlanta

Dominator: 
Robert Elsas, Torah Academy Bergen County


 

Place Winners

 

Weight 106
1st: Robert Elsas, Torah Academy Bergen County 4- 0
2nd: Jeremy Berger, Salanter Akiba Riverdale High School 3- 1
3rd: Shavit Shoshani, North Shore Hebrew Academy 4- 1
4th: Noah Aberman, Ida Crown Jewish Academy 3- 2
5th: Aaron Spiewak, Kushner Academy 4- 2

Weight 113
1st: Levi Siegelman, Yeshiva Atlanta 3- 0
2nd: Koby Uvsitzky, Kushner Academy 2- 1
3rd: Joey Frank, Fuchs Mizrachi 4- 1
4th: Rafi Feiger, Ida Crown Jewish Academy 4- 2
5th: Jonathan Wiener, Salanter Akiba Riverdale High School 3- 2

Weight 120
1st: Jonathan Biran, Yeshiva Atlanta 4- 0
2nd: Josh Shaw, Salanter Akiba Riverdale High School 3- 1
3rd: Mike Kachan, Rav Teitz Mesivta Academy 4- 1
4th: Mordechai Lis, Ida Crown Jewish Academy 3- 2
5th: David Mendelovitz, Torah Academy Bergen County 4- 2

Weight 126
1st: Coby Kestler, Kushner Academy 3- 0
2nd: Mishan Rosensweig, Rav Teitz Mesivta Academy 2- 1
3rd: Joshua Fishman, The Frisch School 3- 1
4th: Aviv Shachar, Davis Renov Stahler High School 4- 2
5th: Ben Listman, Salanter Akiba Riverdale High School 3- 2

Weight 132
1st: Gal Gurvich, Ida Crown Jewish Academy 4- 0
2nd: Achsaf Atzmon, Salanter Akiba Riverdale High School 3- 1
3rd: Noah Frankel, Yeshiva Atlanta 5- 1
4th: Kiva Finkelstein, Rav Teitz Mesivta Academy 6- 2
5th: Mickey Alfalo, Rav Teitz Mesivta Academy 3- 2

Weight 138
1st: Aaron Siegel, Yeshiva Atlanta 4- 0
2nd: Sam Shpall, New Community Jewish High School 3- 1
3rd: Nirel Kakon, Ida Crown Jewish Academy 4- 1
4th: Ben Massey, Yeshiva Atlanta 4- 2
5th: Aryeh Rothstein, Torah Academy Bergen County 3- 2

Weight 145
1st: Eitan Benchabbat, The Frisch School 3- 0
2nd: Chaim Chernoff, Ida Crown Jewish Academy 3- 1
3rd: Daniel Alpert, Torah Academy Bergen County 4- 1
4th: Menashe Shershow, Kushner Academy 3- 2
5th: Aaron Black, Marsha Stern Talmudic Academy 4- 2

Weight 152
1st: Jake Gordon, New Community Jewish High School 4- 0
2nd: Yosef Greenfield, Torah Academy Bergen County 3- 1
3rd: Michael Amuev, Marsha Stern Talmudic Academy 4- 1
4th: Jesse Meth, Kushner Academy 4- 2
5th: Josh Stavsky, The Frisch School 4- 2

Weight 160
1st: Harry Scheiner, Salanter Akiba Riverdale High School 4- 0
2nd: Rafael Saxon-Ashkenazi, Kushner Academy 3- 1
3rd: Chaim Kanerek, Torah Academy Bergen County 4- 1
4th: Berel Gold, Rav Teitz Mesivta Academy 4- 2
5th: Brandon Amirian, North Shore Hebrew Academy 4- 2

Weight 170
1st: Yishai Kaplan, Torah Academy Bergen County 2- 0
2nd: Jacob Zwelling, Ida Crown Jewish Academy 2- 1
3rd: Ethan Lerner, Rav Teitz Mesivta Academy 3- 1
4th: Bradley Lowy, North Shore Hebrew Academy 2- 2
5th: Jon Saleman, Davis Renov Stahler High School 2- 2

Weight 182
1st: Yonah Stromer, Marsha Stern Talmudic Academy 3- 0
2nd: Jon Dubin, Torah Academy Bergen County 2- 1
3rd: Eitan Elul, North Shore Hebrew Academy 3- 1
4th: Trevor Lukacs, Kushner Academy 2- 2
5th: Yaakov Kurlantzick, Marsha Stern Talmudic Academy 2- 2

Weight 195
1st: Gabe Santoriello, Salanter Akiba Riverdale High School 2- 0
2nd: Jason Goldberg, The Frisch School 1- 1
3rd: Adam Frisch, Maimonides School 3- 1
4th: Aaron Eckstein, Torah Academy Bergen County 1- 2
5th: Dovid Balser, Yeshiva Derech HaTorah 2- 2

Weight 220
1st: Moshe Rosenwald, Rav Teitz Mesivta Academy 3- 0
2nd: Xander Haberman, Salanter Akiba Riverdale High School 2- 1
3rd: Max Adelstein, New Community Jewish High School 2- 1
4th: Doniel Weinreich, Marsha Stern Talmudic Academy 1- 2
5th: Avigdar Baumgarten, Yeshiva Derech HaTorah 1- 2

Weight 285
1st: Leo Metzger, Torah Academy Bergen County 2- 0
2nd: Yigal Saperstein, Davis Renov Stahler High School 1- 1
3rd: Jacob Goldsmith, Davis Renov Stahler High School 3- 1
4th: Netanel Arussy, Torah Academy Bergen County 1- 2
5th: Freddy Knapp, Kushner Academy 2- 2