Want to see the action? Watch a recording of the finals live stream on our Facebook page!

Want to see the action? Watch a recording of the finals live stream on our Facebook page.


 

Team Scores

PLACE TEAM POINTS
1 Salanter Akiba Riverdale High School 225
2 Rae Kushner Yeshiva High School 211
3 The Frisch School 190.5
4 Maimonides School 151
5 Ida Crown Jewish Academy 147.5
6 Torah Academy Bergen County 120
7 Marsha Stern Talmudic Academy 102
8 Rav Teitz Mesivta Academy 61
9 Atlanta Jewish Academy 49
10 de Toledo High School 40
11 Yeshiva of Flatbush 34
12 Westchester Hebrew High School 26
13 North Shore Hebrew Academy 25
14 Fuchs Mizrachi 22
15 Davis Renov Stahler High School 16

 

Special Awards

Most Outstanding Wrestler: 
Yoni Uvsitzky, 138, Rae Kushner Yeshiva High School

Dominator: 
Yeshya Hirsch, 152, Atlanta Jewish Academy (8 Pins, 8m 9s)


Weight: 106
1st: Dan Peikes (Rae Kushner Yeshiva High School)
2nd: Gavriel Warren (Maimonides School)
3rd: Akiva Najman-licht (Salanter Akiba Riverdale High School)
4th: Nathan Shapiro (Ida Crown Jewish Academy)
5th: Jeremy Katz (Rae Kushner Yeshiva High School) 


Weight: 113
1st: Yacov Billinson (Rae Kushner Yeshiva High School)
2nd: Ethan Lewis (Ida Crown Jewish Academy)
3rd: Ethan Burian (Salanter Akiba Riverdale High School)
4th: Dovid Meiseles (Torah Academy Bergen County)
5th: Yossi Kotler (Maimonides School)


Weight: 120
1st Ori Feinberg (Salanter Akiba Riverdale High School)
2nd: Sam Frank (Fuchs Mizrachi)
3rd: Nelson Holo (de Toledo High School)
4th: Nadav Adler (Rae Kushner Yeshiva High School)
5th: Josh Samoohi (The Frisch School)


Weight: 126
1st: Ben Antisofsky (Torah Academy Bergen County)
2nd: Akiva Goldberger (Ida Crown Jewish Academy)
3rd: Eli Benzakein (Rae Kushner Yeshiva High School)
4th: Yonatan Najman-licht (Salanter Akiba Riverdale High School)
5th: Russell Harvey (The Frisch School) 

Weight: 132
1st Shlomo Warren (Maimonides School)
2nd: Baruch Crane (Rav Teitz Mesivta Academy)
3rd: Ben Mendolevitz (Torah Academy Bergen County)
4th: Jonah Burian (Salanter Akiba Riverdale High School)
5th: Sammy Frankel (Atlanta Jewish Academy)

Weight: 138

1st: Yoni Uvsitzky (Rae Kushner Yeshiva High School)
2nd: Max Berger (Salanter Akiba Riverdale High School)
3rd: Raphi Chernoff (Ida Crown Jewish Academy)
4th: Dan Reuvini (de Toledo High School)
5th: David Sanders (Maimonides School)


Weight: 145

1st: Leo Weiner (Salanter Akiba Riverdale High School)
2nd: Sean Herzfeld (Westchester Hebrew High School)
3rd: Yosef Marcucci (Ida Crown Jewish Academy)
4th: Hayden Cohn (de Toledo High School)
5th: Zach Gurwich (Marsha Stern Talmudic Academy)


Weight: 152
1st Yeshya Hirsch (Atlanta Jewish Academy)
2nd: Yehuda Farkas (The Frisch School)
3rd: Yaron Sternberg (Yeshiva of Flatbush)
4th: Simcha Shron (Torah Academy Bergen County)
5th Avi Dier (Marsha Stern Talmudic Academy)


Weight: 160

1st: David Kotler (Maimonides School)
2nd: Max Gorenstein (Ida Crown Jewish Academy)
3rd: Jeff Heckendorn (Rav Teitz Mesivta Academy)
4th: Moshe Goldsmith (The Frisch School)
5th: Gavriel Karsch (Salanter Akiba Riverdale High School)


Weight: 170
1st: Jake Nussbaum (The Frisch School)
2nd: Daniel Osen (Salanter Akiba Riverdale High School)
3rd: Joey Silverstein (Ida Crown Jewish Academy)
4th: Yair Tennenberg (Rae Kushner Yeshiva High School)
5th: Max Greenberg (Rav Teitz Mesivta Academy)


Weight: 182
1st: Aaron Braun (Rae Kushner Yeshiva High School)
2nd: Gabi Benchabbat (The Frisch School)
3rd: Simon Kangoun (Maimonides School)
4th: Ari Mitchell (Salanter Akiba Riverdale High School)
5th: Eitan Benhamu (The Frisch School)
 

Weight: 195
1st: Yonatan Benchabbat (The Frisch School)
2nd: Brian Carmeli (Rae Kushner Yeshiva High School)
3rd: Noah Dure (Marsha Stern Talmudic Academy)
4th: Yaakov Kagel (Torah Academy Bergen County)
5th: Gavriel Brody (The Frisch School) F Uriya Durani (Maimonides School)


Weight: 220
1st: Yisrael Frasko (Marsha Stern Talmudic Academy)
2nd: Abie Veroba (Marsha Stern Talmudic Academy)
3rd: Yoni Katz (The Frisch School)
4th: Judah Schanzer (Salanter Akiba Riverdale High School)
5th: Imanuel Alkhazov (The Frisch School)
 

Weight: 285
1st: Alex Knapp (Marsha Stern Talmudic Academy)
2nd: Liav Garbuz (Salanter Akiba Riverdale High School)
3rd: Michael Froimchuk (The Frisch School)
4th:Jakie Birman (The Frisch School),