TOURNAMENT PHOTOS

View on Flickr → 


 

Team Scores

Place Score School
1 292 Torah Academy of Bergen County (Teaneck, NJ)
2 221 Kushner Academy (Livingston, NJ)
3 205 Salanter Akiba Riverdale High School (Riverdale, NY)
4 178 New Community Jewish High School (West Hills, CA)
5 155 The Frisch School (Paramus, NJ)
6 139 Ida Crown Jewish Academy (Chicago, IL)
7 135 Marsha Stern Talmudic Academy (New York, NY)
8 105 Rav Teitz Mesivta Academy (Elizabeth, NJ)
9 79 Davis Renov Stahler High School (Woodmere, NY)
10 77 North Shore Hebrew Academy (Great Neck, NY)
11 63 Yeshiva Atlanta (Atlanta, GA)
12 49 Fuchs Mizrachi (Beachwood, OH)
13 39 Yeshiva Derech HaTorah (Brooklyn, NY)
14 35 Maimonides School (Brookline, MA)

 

Special Awards

Most Outstanding Wrestler:
Coby Kestler, Kushner Academy

Dominator: 
Sam Shpall, New Community Jewish High School (4 Pins, 1m 57s)


 

Place Winners

 

Weight:  106     
1st: Shavit Shoshani, North Shore Hebrew Academy4- 0
2nd: Jesse Bernstein, Ida Crown Jewish Academy3- 1
3rd: Ben Fischer, New Community Jewish High School5- 1
4th: Avery Katz, Kushner Academy3- 2
5th: Akiva Goldberger, Ida Crown Jewish Academy4- 2

Weight:  113     
1st: Jeremy Berger, Salanter Akiba Riverdale High School4- 0
2nd: Robert Elsas, Torah Academy Bergen County3- 1
3rd: Yoni Uvsitzky, Kushner Academy5- 1
4th: Gabi Benchabbat, The Frisch School3- 2
5th: Irving Shama, Marsha Stern Talmudic Academy3- 2           

Weight:  120     
1st: Joey Frank, Fuchs Mizrachi4- 0
2nd: Orrin Kigner, Torah Academy Bergen County3- 1
3rd: Koby Uvsitzky, Kushner Academy4- 1
4th: Cfir Feinberg, Salanter Akiba Riverdale High School4- 2
5th: Leo Weiner, Salanter Akiba Riverdale High School4- 2          

Weight:  126     
1st: Joshua Fishman, The Frisch School4- 0
2nd: David Mendelevitz, Torah Academy Bergen County3- 1
3rd: Jon Wiener, Salanter Akiba Riverdale High School4- 1
4th: Alex Feldman, New Community Jewish High School3- 2
5th: Mike Kachan, Rav Teitz Mesivta Academy4- 2        

Weight:  132     
1st: Coby Kestler, Kushner Academy4- 0
2nd: Josh Shaw, Salanter Akiba Riverdale High School3- 1
3rd: Naftali Horowitz, Marsha Stern Talmudic Academy4- 1
4th: Mishan Rosenzweig, Rav Teitz Mesivta Academy3- 2
5th: Daniel Falk, Torah Academy Bergen County4- 2         

Weight:  138     
1st: Sam Shpall, New Community Jewish High School4- 0
2nd: Mickey Aflalo, Rav Teitz Mesivta Academy3- 1
3rd: Noam Feifel, Ida Crown Jewish Academy5- 1
4th: Aryeh Rothstein, Torah Academy Bergen County3- 2  
5th: Raphi Chernoff, Ida Crown Jewish Academy4- 2        

Weight:  145     
1st: Chaim Chernoff, Ida Crown Jewish Academy4- 0
2nd: Daniel Alpert, Torah Academy Bergen County3- 1
3rd: Kiva Finkelstein, Rav Teitz Mesivta Academy4- 1
4th: Ben de Toledo, New Community Jewish High School4- 2
5th: Ben Massey, Yeshiva Atlanta4- 2     

Weight:  152     
1st: Eitan Benchabbat, The Frisch School3- 0
2nd: Yosef Greenfield, Torah Academy Bergen County2- 1
3rd: Evan Minas, New Community Jewish High School4- 1
4th: David Haskell, Davis Renov Stahler High School3- 2
5th: Michael Amuev, Marsha Stern Talmudic Academy2- 2        

Weight:  160     
1st: Jake Gordon, New Community Jewish High School3- 0
2nd: Menashe Shershow, Kushner Academy3- 1
3rd: Chaim Kanarek, Torah Academy Bergen County4- 1
4th: Brandon Amirian, North Shore Hebrew Academy3- 2
5th: Gabe Rubin, The Frisch School4- 2       

Weight:  170     
1st: Jon Dubin, Torah Academy Bergen County3- 0
2nd: Yaakov Kurlantzick, Marsha Stern Talmudic Academy2- 1
3rd: Trevor Lukacs, Kushner Academy4- 1
4th: Ariel Froimchuk, The Frisch School3- 2
5th: Jeremy Gross, Rav Teitz Mesivta Academy 2- 2         

Weight:  182     
1st:  Yishai Kaplan, Torah Academy Bergen County3- 0
2nd: Jason Goldberg, The Frisch School2- 1
3rd: Chaim Reiss, Kushner Academy3- 1
4th: Aidan Smolar, Salanter Akiba Riverdale High School2- 2
5th: Roye Bustan, New Community Jewish High School2- 2     

Weight:  195     
1st: Rafael Saxon-Ashkenazi, Kushner Academy3- 0
2nd: Jacob Zwelling, Ida Crown Jewish Academy2- 1
3rd: Aaron Eckstein, Torah Academy Bergen County3- 1   
4th: Kenny Burstein, Salanter Akiba Riverdale High School4- 2
5th: Chaim Steinhardt, Davis Renov Stahler High School2- 2

Weight:  220     
1st: Dovid Balser, Yeshiva Derech HaTorah3- 0
2nd: Doniel Weinreich, Marsha Stern Talmudic Academy2- 1
3rd: Yitzy Hill, Yeshiva Derech HaTorah3- 1
4th: Menachem Sprei, Kushner Academy1- 2
5th: Max Orman-Kollmar, Salanter Akiba Riverdale High School2- 2     

Weight:  285     
1st: Xander Haberman, Salanter Akiba Riverdale High School3- 0
2nd: Leo Metzger, Torah Academy Bergen County2- 1
3rd: Netanel Arussy, Torah Academy Bergen County3- 1
4th: Jacob Goldsmith, Davis Renov Stahler High School2- 2
5th: Freddy Knapp, Kushner Academy2- 2